Grupy angielskojęzyczne

Rodzicom poszukującym ciekawych, sprawdzonych i skutecznych metod nauki języka angielskiego proponujemy grupy angielskojęzyczne, w których nauczycielki przedszkola współpracują z lektorkami zatrudnionymi przez Centrum Edukacyjno – Usługowym ‚My School’.
Centrum Edukacyjno-Usługowe ‚My School’ Sp. z o.o. istnieje od 1989 r. i prowadzi działalność na terenie kilkunastu przedszkoli w Trójmieście, a z naszym przedszkolem współpracuje od 1993 r., oferując intensywną naukę języka metodą guwernantki.

Założeniem tej metody jest kształcenie umiejętności posługiwania się językiem obcym jako drugim językiem własnym.
W tym celu w grupach angielskojęzycznych, oprócz nauczycielek przedszkola, pracują lektorki (posiadająca odpowiednie wykształcenie pedagogiczne i językowe), z którymi porozumienie się jest możliwe jedynie w języku angielskim.
Aby nauka była skuteczna, kontakt z lektorką musi być systematyczny i obejmować możliwie szeroki zakres naturalnych sytuacji komunikacyjnych.
Metoda uwzględnia ogromne możliwości małych dzieci (każde dziecko ma zadatki na geniusza, ponieważ pojemność kory mózgowej w tym okresie jest olbrzymia), jak również ograniczenia wynikające z niedojrzałości percepcyjnej, emocjonalnej i fizycznej. Dzieci najefektywniej uczą się, kiedy dobrze się bawią i kiedy są bardzo zainteresowane, zaintrygowane tematem. Sytuacje, w których dziecko poszukuje pomocy albo chce się podzielić emocjami, stwarzają wspaniałą okazję do rozwijania umiejętności językowych. W związku z powyższym dzieci mają specjalnie opracowane i dostosowane do wieku zajęcia zorganizowane (na których w sposób naturalny przyswajają słówka, zwroty grzecznościowe, podstawy gramatyki, wierszyki, piosenki). Mają także okazję do wykorzystania nabytych umiejętności w praktyce, bo przecież ‚Miss’ trzeba poprosić po angielsku o zawiązanie buta, pomoc w łazience, o kartkę do rysowania, o temperówkę, o narysowanie królewny, o dokładkę przy obiedzie. Również po angielsku pytamy czy pójdziemy dziś na plac zabaw, czy możemy się teraz bawić klockami, czy będzie rytmika, a jeśli trzeba naskarżyć na kolegę – to też po angielsku. Wszystkie te sprawy można by oczywiście załatwić po polsku z drugą panią (w grupie cały czas przebywa także nauczycielka polska), ale dzieciom sprawia ogromną radość, gdy udaje im się porozumieć z ‚Miss’, która przecież ‚nic nie rozumie po polsku’.
Tematyka przyswajania języka angielskiego podporządkowana jest obowiązującej podstawie programowej wychowania przedszkolnego oraz programowi przedszkola, ale ponadto dzieci mają okazję zapoznać się z kulturą i tradycjami angielskimi:

Zdjęcie:      Zdjęcie:

– odbywają się imprezy w języku angielskim z udziałem animatorów,                                                                                      – organizowany jest Tydzień Angielski, Dzień Świętego Patryka i inne.                                                                                   – przygotowując się do świąt Bożego Narodzenia, dowiadują się, co to są: Christmas pudding i crackers i gdzie Santa Claus zostawia prezenty angielskim dzieciom; poznają angielskie kolędy i zadziwiają Świętego Mikołaja śpiewając mu po angielsku piosenkę o Rudolphie;
– przed Wielkanocą często ‚pieką’ hot cross buns i urządzają egg hunting;
– wiedzą, co to jest ‚Big Ben’ i ‚Stonehenge’, jak powinien wyglądać ‚monster’ z Loch Ness
Tradycją naszego przedszkola stały się stały się przedstawienia po angielsku przygotowywane przez dzieci lub przez ich rodziców:

Do grup angielskojęzycznych uczęszczają dzieci w wieku 3, 4, 5 i 6 lat
W grupie angielskojęzycznej pobierana jest dodatkowa opłata za naukę języka.

Lekcje języka angielskiego zgodnie z obowiązującą podstawą wychowania przedszkolnego:
W naszym przedszkolu odbywają się darmowe zajęcia języka angielskiego, jak w każdym przedszkolu w Polsce. W ramach tych zajęć (jest to przeważnie raz w tygodniu) dzieci utrwalają swoje wiadomości. Zajęcia są prowadzone na dużo wyższym poziomie niż proponowane w podstawie programowej.

Kurs języka angielskiego dla pozostałych dzieci
Dla dzieci z grupy nie objętej całodniowym nauczaniem angielskiego, a zainteresowanych nauką prowadzone są dodatkowe, odpłatne zajęcia z języka angielskiego.
Zajęcia prowadzone są przez lektorkę Centrum Edukacyjno – Usługowego ‚My School’ trzy razy w tygodniu po pół godziny (terminy podane są w grafiku zajęć dodatkowych). CEU ‚My School’ opracowało autorską metodę nauki języków obcych nazwaną metodą guwernantki. Podstawową zasadą tej metody jest, założenie że nauczyciel komunikuje się z dziećmi wyłącznie w języku obcym.
W czasie zajęć dzieci poprzez zabawę uczą się rozumieć lektora, przyswajają słówka i zwroty grzecznościowe po angielsku, poznają podstawy gramatyki, recytują wierszyki, śpiewają piosenki, grają w gry.